Tarih: 08 Şubat 2016 Pazartesi 18:35
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
AK Parti neden kaybetti? İşte çarpıcı yorumlar...
Her seçimde Bingöl'den rekor oranda oy alan AK Parti bu seçimde neden kaybetti? Bu yenilginin nedeni neydi? AK Parti mi çok zayıftı, yoksa bağımsız aday mı çok güçlüydü? İşte Bingöl Medya'ya verilen çarpıcı yanıtlar…
08 Mart 2012 Perşembe 21:55
 Bu Haberi Paylaş


 2002 ve 2007 genel seçimleri ile 2004 ve 2009 mahalli idareler seçimlerinde AK Parti’ye rekor düzeyde oy vermekle kalmayıp Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa referandumunda da AK Parti’nin eğilimleri ekseninde tavır alarak yine rekor oranda oy veren Bingöl, bu kez farklı bir yol izledi. 2007 genel seçimlerinde AK Parti’ye en fazla oy veren il olarak adından söz ettiren Bingöl, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde bu kez üçüncü milletvekili tercihini Barış ve Demokrasi Partisi’nin desteklediği Bağımsız Aday Dr. İdris Baluken’den yana kullandı. Seçim sonucunda sandıktan çıkan 2-1’lik sonucun ardından AK Parti’nin kaybetme, bağımsız adayın da kazanmasındaki etkenleri tartışmaya açana Kent Haber, sivil toplum örgütleri ve meslek grupları temsilcileri ile eğitimcilere ve hukukçulara sordu: “AK Parti neden kaybetti?”

Bir birinden ilginç yorumlarda bulunan katılımcılar, aday tercihi, teşkilatın yetersizliği ve yerel yönetim mensuplarının hataları üzerinde dururken, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın gaflarına da değindiler. Yapılan hataları bir bir sıralayan katılımcılar, zaferin ve yenilginin sırlarını en net şekilde ortaya koymakla yetinmeyip, hem AK Parti’ye hem de Bağımsız Aday’a önemli yol haritaları çizdiler. İşte Bingöl Medya'nın sorularını yanıtlayan katılımcıların o çarpıcı yorumları ve ders niteliğindeki seçim değerlendirmeleri…

“SEÇİM SONUCU 6 AY ÖNCESİNDEN BELLİYDİ”

Selahattin Kaya (Bingöl Eski Belediye Başkanı): “Bana göre 5–6 aydan beri belliydi 2–1 olacağı. İktidar yorgunluğu oldu. Bingöl iki dönem rekor bir oyla AK Parti’ye gerekli desteği verdi. Bunun yanında İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi, belediye başkanlığı, il genelinde tüm seçim makamlarını AK Parti aldı. Bazı hizmetler oldu ama Bingöl Halkının beklentisi karşılık bulmayınca ve özellikle yerel yöneticilerin devletin imkânlarını kendi yandaşlarını ekseninde kullanması karşı bir tepkiye dönüştü. BDP’nin sevilen ve herkesçe kabul gören bir adayla halkın karşısına çıkıp 2–1 yapması gerekiyordu. Nitekim bunu yapınca da 2–1 kaçınılmaz oldu. Seçim sonucunu normal görüyorum, demokrasinin gereği böyle olması da gerekiyor. Bir iktidar sürekli olmamalı, olursa iktidar yorgunluğu yaşanır. Bence iyi bir neticeydi. Halk gereğini yaptı ve 2–1 oldu.”

“SİYASET, ELMALI’DA TAVA YEMEKLE OLMUYOR”

Ali Bayram (ESOB Başkanı): “Bingöl’de en fazla üyesi olan bir meslek kuruluşuyuz. Aylar önce Bingöl’deki siyasilerin bizlerden kopuk olduğunu gördük. Bakan Bey’le 10 dakika bile görüşülemedi. Gerçekleri söyleyen insanları da Bakan Bey’i de uzak tuttular. Halk, şefkat bekliyordu ama tam tersine milleti gücendirdiler. Haliyle vatandaşlarda da büyük bir tepki oluştu. İl teşkilatında ve belediyede vatandaşa karşı değişik bir tavır vardır. Adam oturup “Benim bu kadar oyum var” diyor. Siyaset, Soğuk Çeşme’de veya Elmalı’da tava yemekle olmuyor. Tava yerken de Bingöl adına karar veriyorlar. Her gün onlarca insanla muhatap oluyoruz, sıkıntıları dinliyoruz. Onlar bunu yapamıyor, yapmıyor. Maalesef milleti dışlıyorlar. Bu halka iyi bir diyalog kurulamadı. Doğruyu söyleyen basına bile tepki gösterdiler. Kabuklarını kırıp dünyayı göremediler, halkın dediklerine kulak kabartmadılar. Böyle devam ederse ileriki seçimlerde de kaybedecekler. Aslında kendileri kaybettirdiler. Vatandaşa da düşman gözüyle bakmasınlar. Kusur varsa, başı çekenlerdedir. Millete ne küssünler, ne de tavır alsınlar. AK Parti yöneticilerinin etrafındaki çıkar çevrelerinin oluşturduğu yağ tabakası sökülüp millete inemediler. Asıl sorun da bu.”

“OYLAR BAŞBAKAN’A, TEPKİ ADAYLARAYDI”

Nihat Karaarslan (İşadamı): “AK Parti’nin tüm Türkiye’yi kucaklayan etnik kültürel ve ekonomi politikalarının başarısı ve bu konudaki samimiyetine inanarak iki dönemdir Bingöl seçmeni yerel yönetimler dahil AK Parti’ye tam destek vermiştir. Sayın Başbakan da Bingöllüye hak ettiği değeri bakanlık vererek göstermiştir. Bakan ve milletvekillerinin, yerel yönetim de dahil parti politikasının çok uzağında kaldıklarını görüyoruz. Türkiye’nin her yerinde muazzam yatırımlar yapan Ak Parti hükümeti Bingöl’e neden yatırım yapmasın! Bu durum tamamıyla kendi beceriksizliklerinden kaynaklanıyor. AK Parti’nin aldığı oylar tamamıyla Başbakan’a direk giden oylardır, adaylarla ilgisi yoktur. Alamadıkları oyların adaylarla ilgisi vardır. Ayrıca halkla bütünlük sağlayamadıkları da ortada. Bağımsız adayın halk tarafından sevilmesi ve benimsenmesi, seçilmesinde önemli etken olmuştur mutlaka. Siz sadece AK Parti’ye sırtınızı dayayarak kendinizden bir şey katmadığınız gibi, halkın ve şehrin sorunlarına uzak durmaya devam ederek siyaset yapmaya çalışırsanız bu sonuçta gayet normaldir bence. Bingöl halkı tepkisini adaylara göstermiştir.”

“YENİ BİR PROJE SUNMADILAR”

Erdal Aydemir (BARO Başkanı): AK Parti’nin Bingöl’de kaybetme sebebi, hizmet anlamında son 4 yılda hiçbir ilerleme kaydedilememesi oldu. Seçim kampanyası süresince sadece üniversite, havaalanı ve duble yol üzerine vurgu yapıldı. Üniversite ve havaalanı 1984’ten buyana olan projelerdir. Yoksulluk ve işsizlik üzerine bir program ve projeleri yoktu. Ne adayların, ne de partinin. Başbakan’ın miting alanındaki gaflar, Bingöl’ü Diyarbakır sanması, doğalgazın getirildiğini söylemesi de vatandaşta ters tepti. AK Parti’nin Bingöl’le ilgili yeni bir projesi yoktu. Elle tutulur bir şey söylenmedi. Özellikle halkın Başbakan’dan büyük beklentisi vardı ancak o günkü miting, beklentilerin aksine olumsuz yansıdı. BDP’nin desteklediği blok adayının başarısı ise, bu seçimde çok sistemli ve yoğun çalışılmasıydı.

“BALUKEN, AK PARTİ’NİN EKSİKLERİNİ İYİ DEĞERLENDİRDİ”

Muhyeddin Aydar (Emekli öğretmen-Araştırmacı): AK Parti’nin kaybetme ve oy oranını düşürme sebepleri ile Bağımsız Adayın kazanmasında etkili olan etmenleri sıralayacak olursak, önümüze şöyle bir tablo çıkıyor.

AK Parti neden kaybetti?

1- Aday tespiti ile ilgili spekülasyonlar.

2- AK Parti’nin bölgesel soruna yaklaşımındaki belirsizlik.

3- 23. Dönem AK Parti siyasetçilerinin bölgesel siyasi gelişmeleri çok geriden takip etmesi.

4- AK Parti siyasilerinin seçmenlerle iletişim eksikliği.

5- Yereldeki hizmet taleplerini devletin rutin hizmetleriyle kamufle etme yönündeki yaklaşımları.

6- Vekillerle teşkilatlar arasındaki diyalog kopukluğu.

7- AK Parti’nin yerel siyasilerinin, parti gücüne güvenerek rehavete kapılmaları.

8- Önceki dönem siyasetçilerinin AK Parti üzerinden hesaplaşmaları.

9- AK Parti yerel siyasetçilerinin seçim çalışmalarında şiddet içerikli söylemleri sık sık kullanmaları.

Bağımsız Adayın başarısı

1- Kürt Sorununun BDP’siz çözülemeyeceği gerçeğinin halk tarafından kabul görülmesi.

2- BDP Bağımsız adayı İdris Baluken’in ılımlı ve seviyeli politik yol izlemesi.

3- BDP’nin bundan önceki dönemlere nazaran daha ılımlı ve seviyeli bir politika yapması.

4- Bağımsız adayın kişiliği, kariyeri, halkla iyi ilişkiler kurması.

5- Hedef kitle olarak gençler üzerinde yoğunlaşması.

6- AK Parti’nin kaybetmesine neden olan etkenlerin avantaja dönüştürülmesi ve iyi değerlendirilmesi.

“MİTİNG GÜNÜ YENİLGİ TESCİLLENDİ”

Mehmet Maşuk Uslu (Eğitimci-Gazeteci): “Çok partili seçim hayatından buyana siyasi yelpazenin sağ cenahında yer alan Bingöl seçmeni, uzun yıllar sonra etkin milliyetçiliğe ağırlık veren sol bir partiye bu kadar yüksek bir oranda oy vermiştir. Bunun birçok sebebi vardır.

Birincisi; Başbakan’ın 08 Haziran’da Bingöl’e eli boş gelmesinin büyük etkisi vardır. Bingöl mitinginden hemen önceki gün Adıyaman mitinginde Adıyaman’a Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık fakültelerini bir yerde vadeden Başbakan’ın, bir önceki seçimde rekoru elinde tutan Bingöl’e eğitim ve tıp gibi cazip fakültelerden hiç birini vaat edemeyişinin getirdiği bir hayal kırıklığının etkisi büyüktür.

İkincisi; AK Parti’nin aday belirleme süreciyle ilgilidir.

Üçüncüsü; AK Parti, seçim çalışmasını neredeyse tek kişi üzerinden yürüttü. O da Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz idi ve ne yazık ki o da yeterli olmadı.

Dördüncüsü; Her seçimde blok halinde AK Parti’ye destek veren kitleleri ‘çantada keklik’ görüp BDP’nin doğal tabanına yönelen AK Parti, bu tabanı etkileyecek adaylar da ortaya çıkmayınca yenilgi kaçınılmaz oldu. Yenilgi diyorum, çünkü bana göre, kim ne derse desin AK Parti Bingöl’de ağır olmasa da yenilgi almıştır. Bu yenilginin tescillenme tarihi ise 8 Haziran 2011 Çarşamba günü yapılan AK Parti mitingi başladıktan yarım saat sonradır. Çünkü ortaya çıktı ki, Başbakan Bingöl’ün hiçbir sorunundan haberdar değil. O, doğalgaz geldi biliyor. Eline tutuşturulan dosyada sıralanan hizmetler aslında AK Parti’nin birinci dönemine aitti. Saydığı hastaneler, AK Parti birinci döneminde başlamıştı. Oysa birçoğunda sıkıntılar vardı.

Bütün bu eksiklikler, yüzde 15 civarında bir potansiyeli olan BDP’nin desteklediği bağımsız adayı güçlendirdi ve Refah Partisi’nden buyana muhafazakâr partilerin kalesi olan Bingöl kalesi maalesef düşmüştür. Özetlersek, Başbakan’dan büyük umutlarla projeler bekleyen Bingöl’de miting günü toplanan mahşeri kalabalık büyük hayal kırıklığıyla evine dönünce, yenilginin temeli de o gün atıldı. Halkın, kendinin “çantada keklik” görülmesine tepkisinin de payı büyüktür.”

“BİNGÖL ‘REKOR KIRSIN’ SAFSATASI İFLAS ETTİ”

Doğan Karasu (STK Temsilcisi): Bingöl’de seçimler, son birkaç seçim için söylüyorum, siyasi partiler arasında geçmiyor. Siyasal Kürt Hareketi ile devlet arasında geçiyor. Bu kez de böyle oldu. Bu seçim Siyasal Kürt Hareketi açısından çok zor koşullarda gerçekleşti. Bunun en önemli nedeni 2007 seçim şartlarının Bingöllülerin seçim ve siyaset karakterinde meydana getirdiği köklü değişikliklerdi. Tabiri caiz ise siyasetin omurgası değişti. Ama bu psikolojik eşik aşıldı. Bu süreç doğru değerlendirilir, reel temelde siyaset yapılırsa aşılan bu psikolojik eşik Siyasal Kürt Hareketine güç katacaktır. Bu sonucun iktidarın iktidar olma rantını paylaşma değil, hizmet etme aracı olduğunu Bingöllülere ve siyaseti meslek edinenlere öğretmesi açısından ülkeye ve Bingöl’e yarar sağlayacağına inanıyorum. Bingöl genel ve yerel düzeyde hizmet görmedi. 9 yıllık iktidar döneminde Bingöl-Elazığ ve Bingöl Solhan arası yol yapıldı. Biri duble değil 3 şerit, diğeri ise hala bitirilemedi. Sadece ulaşım ağına bakıldığında şunu görüyor Bingöllüler: Bakanlık makamı Bölge Müdürlüğü kadar etkili değil. Bingöl’ü Elazığ ile kıyaslayabiliyor vatandaş. Bu olumsuzlukları sosyal hayatın tüm bileşenlerinde görmek mümkün. Bu seçimin en önemli kazancı şudur: ‘Bingöl Türkiye birincisi olsun, rekor kırsın safsatasının’ iflas etmiş olmasıdır. Bu duygusal yelken patladı ve Bingöl’ün hayrına oldu. Bingöllüler hizmet istiyoruz, artık gaza gelmeyeceğiz mesajı verdi. Hiçbir seçimde din bu denli istismar edilmedi. Bir dindar olarak buna çok üzüldüm ve içerlendim. ‘Muaviye İslam’ı’ anlayışının toplumu bloke etmeye çalışması, iktidar olma hevesi demokratik kültür, farklılıkların bir arada yaşama iradesi açısından büyük bir talihsizlikti. Bize oy vermeseniz ‘öcüler’ gelir psikolojik şantaj ise insani değildi. O ‘öcüleştirilen’ insanlar da bu toplumun evlatları, paydaşıdır.

“KİMSEYE ‘SİZİN FİKRİNİZ NEDİR?’ DİYE SORULMADI”

Mehmet Ulcay (STK Temsilcisi) : Öncelikle, 12 Haziran 2011 seçim sonuçlarının ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. AK Parti’nin kaybetme nedenlerini sıralayacak olursak, parti adaylarının belirlenmesi sürecinde temayül yoklamalarının hiçe sayılması ve toplumda kabul gören isimlerin listeye girememesi bu anlamda etkili olmuştur. Öte yandan gittiği her ilde çılgın projeler açıklayan Sayın Başbakan’ın 08 Haziran 2011 Bingöl mitingine eli boş gelmesi ve hiçbir vaatte bulunmaması da seçmeni olumsuz yönde etkilemiş ve kararsızlığın giderilmesinde yeterli olmamıştır. Adayların, AK Parti’ye her dönem gösterilen teveccüh nedeniyle rehavete kapılması, seçim çalışmalarının yeterli düzeyde yürütülememesi ve teşkilat yapılarının cılız kalarak seçmene ulaşamaması da olumsuz sonucun bir diğer önemli parçasıdır. Özellikle Bingöl merkezde belediyenin eksikleri AK Parti’ye mal edildi ve muhalefet, bu eksiklikleri kendi lehine çevirerek siyasetini yaptı, nitekim başarılı da oldular. Demek ki, bedava ekmek ve çay dağıtmakla, Gençlik Merkezi’nde yemek vermekle, ihtiyaçtan fazla personel almakla seçim kazanılmıyormuş! Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın tek başına etkin bir seçim çalışması yürüttüğünü söylemek çok da yanlış bir yaklaşım olmaz. Ama onun da etrafı çevrili, insanlar sıkıntılarını aktaramıyordu. STK temsilcileriyle Gençlik Merkezi’nde bir araya gelindi. Hiç kimsenin görüşü alınmadı, kimseye ‘sizin fikriniz nedir?’ diye sorulmadı. Kendileri konuştular ve toplantı bitti. Böyle bir çalışmadan nasıl verim alınabilir? Kısacası AK Parti bu kez ne kanaat önderlerini, ne STK temsilcilerini, ne de vatandaşı dinlemedi. Kendi söylediklerinin doğru olduğunu savundular ve buna göre çalıştılar. Nihayetinde sonuç sandığa yansıdı ve herkes gerçekleri gördü. AK Parti’nin bu dezavantajlarını avantaja çeviren BDP ise sevilen bir ismi aday gösterince 2–1 kaçınılmaz oldu. Hayırlı olsun. Sonuç da bağımsız aday da bu memleketin evladıdır. Bingöl’de herkes şuna inanmış artık. “Bingöl’e bir tane de olsa muhalefet lazım.” Bunu da sandığa yansıttı. Bizim beklentimiz, sonuç ne olursa olsun, Bingöl’e hizmet gelsin, vatandaşın huzuru ve refah seviyesi yükselerek devam etsin.
Bu haber 13399 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (21) adet yorum eklenmiştir.
@kaner ertas
20 Ağustos 2014 Çarşamba 11:36
bir sürü neden olabilir ama bence kesinlikle 1 numaralı neden bingölün serdar-ı iftiharı serdar atalaydır. bunun başkanlığı döneminde yaşanan su sorunu, yol sorunu, halka tepeden bakma gibi özellikler insanları ak partiden soğuttu. bir ilde hizmet olup olmadığı her şeyden önce belediye hizmetleri ile öne çıkar, belediye hizmeti yoksa orada hezimet olur. serdar atalay halka hizmet edeceğine, hizmete hizmet edince hezimet kaçınılmaz oldu.
  YORUM DEVAMI
@Saim Bağbars
26 Aralık 2013 Perşembe 04:23
AK Partinin yapış olduğu hataları saymakla bitmez ilk gün seçenlerle sonrasında seçmeyenlerle beraber oldu, evet katılıyorum elmalıda tava yemekle olmuyor bu işler, doğruları söyleyenleri dokuz köyden kovarlar misali cuk diye oturmuş bu yorumlara, Zazaca da bir deyim vardır,( TU GURE XU KEDNA, TU RESNE XU EŞT PE GASTAR, HİN SEKEN BIKIR DEVİR DEVİR TÜYO) Yani sen milleti kullanarak işini bitirdin istediğin yerine geldi, bundan sonra saltanat senin vurdum duymazlığı anlamındaki bu Zaza ata sözü de bütün bunların doğrulayıcısıdır, ne yazıkki öyle
  YORUM DEVAMI
@BİLGİNZAZA
10 Aralık 2013 Salı 13:13
KAYBETMEYE DE MAHKUMDUR BİZLER ŞEYH SAİDİN TORUNLARIYIZ MÜCADELEYİ ONDAN ÖĞRENDİK . BU DEWLET ONA BİLE TAHAMMUL ETMEYİP ASMIŞTIR BİZ DİRENİŞİ ONDAN ÖĞRENDİK UNUTMAYIZ DA
  YORUM DEVAMI
@esad
03 Kasım 2013 Pazar 00:33
Kazım Bey gibi bi babayiğit yoktu ki. Adayların oy toplama kabiliyeti yoktu.
  YORUM DEVAMI
@suphi aksoy
17 Eylül 2013 Salı 12:31
doğrusu sorsan millet adayları beyenmedi sebebine gelince bingöl aşiretsiz aday olunca olacak bu idi cevdet beyde herkes memnun aman bingölde bir gerçek var azili zıtılı sız aday olduğu zaman hep böyle olacak yoksa adayları içinde üç sıfır yapacak adaylar vardı Enver fehmioğlu feyzi berdibek karlıovalı diyarbakır ak parti il başkanı mehmet baki aksoy halk tarafına sevilen sayılan insanlar var
  YORUM DEVAMI

ÖZEL HABER & ROPÖRTAJ
Anketler
1 Kasım`da yapılacak olan genel seçimde hangi partiye oy vereceksiniz?
AK Parti
HDP
MHP
CHP
Taziye Duyuruları
Ahmet DÖGER ()
30.01.2013
Taziyesi Elazığ Aksaray Mahallesi`nde kurulacaktır. İrtibat No: 0533 813 50 35 (Yusuf Ziya DÖGER)
SABRİ TAYGUN (-)
01.11.2012
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Mezrafaki Camii`nde kabul edilmektedir. Merhuma Allah`tan rahmet ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.
Zehra Belgin (Öğrenci)
31.10.2012
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri İnönü Mahallesi Terminal Camii`nde kabul edilmektedir. Merhumeye Allah`tan rahmet ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
İzlenme 10785
 
bingolmedya.com sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Saklidir. Izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilamaz. Destek: info@bingolmedya.com | Görsel Tasarım : Genç Ekip © 2010 | Yazılım : Hakikat ORUÇOĞLU